Jak vytvořit stránku a příspěvek ve WordPressu

with 4 komentáře

A nyní, když už máte základní věci ve WordPressu nastavené, můžete začít vytvářet jednotlivé stránky a vkládat do nich to nejdůležitější - obsah. Ve WordPressu můžete nový obsah vkládat do příspěvků a stránek. Rozdíl mezi stránkou a příspěvkem je v tom, že příspěvky jsou datované, řadí se chronologicky a čtenáři k nim mohou přidávat komentářeStránky by měly mít trvalejší hodnotu. Nejčastějším příkladem stránek je stránka O mně a Kontakty

My si nejdříve ukážeme, jak vytvářet příspěvky. Stránky se vytvářejí a editují obdobně. Všechny příklady z této lekce jsou vytvářeny na zkušebním webu Kadeřnictví Kučera.

Vytváření příspěvků ve WordPressu

V levém menu klidněte na Příspěvky/Vytvořit příspěvek. Zobrazí se vám textový editor, který je podobný Wordu, který jistě dobře znáte.

Nahoře se vkládá titulek, který se později zobrazuje v seznamu příspěvků. Pod ním je neméně důležité pole pro úpravu trvalého odkazu. Trvalý odkaz by měl, stejně jako nadpis, obsahovat klíčové slovo, na které chcete aby lidé článek našli. Míst, kam můžete v článku vkládat klíčová slova je celá řada. Napsala jsem na tohle téma článek Jak psát články na blog  A protože se už nechci opakovat, doporučuji vám si ho přečíst.

V největším poli je prostor pro text článku. Text můžete členit do odstavců a vkládat nadpisy. Důležitý text můžete vytučnit či použít kurzivu. Další možností je členit text do číslovaných a nečíslovaných odrážek.

Zajímavou možností, kterou můžete využít pro zvýraznění zajímavého textu, je citace. Text můžete zarovnávat doleva, na střed či doprava. Velmi důležité je vkládat do článku odkazy. Odkazy nevkládejte jen na svoje stránky, ale také na užitečné cizí stránky. Rozšíříte tak pro své čtenáře obsah článku.

Vytvoření náhledu článku

Tlačítko s přerušovanou čárou využijete, pokud je váš článek příliš dlouhý a nechcete ho zobrazit celý na stránce s výpisem příspěvků. Za část, kterou chcete ponechat jako náhled, vložíte přerušovanou čáru. Článek se otevře na nové stránce a celý obsah se zobrazí až po kliknutí na titulek článku a nebo text "Pokračovat ve čtení".

Vkládání obrázků

Vkládat obrázky do článku je snadné. Klikněte na tlačítko Mediální soubory.

Poté můžete vložit nové obrázky v záložce Nahrávání souborů a nebo si vybrat z těch, které jste na web již nahráli, v záložce Knihovna médií. Obrázku nezapomeňte připsat název a klikněte na tlačítko Vložit do příspěvku.

Když kliknete na obrázek a na ikonu tužky, zobrazí se vám nabídka pro úpravu obrázku.

Obrázek můžete zarovnat, nastavit jeho velikost a přidat titulek. Pokročilejší úpravy obrázku můžete udělat po kliknutí na tlačítko Upravit původní obrázek.

Přidání kategorie, štítků a náhledového obrázku

Příspěvek můžete přiřadit do rubriky (kategorie). Novou kategorii vytvoříte přes tlačítko Vytvořit novou rubriku. Kategorie můžou mít hierarchii.

Zajímavou možností, jak pro čtenáře usnadnit vyhledávání článků jsou štítky. Každému článku můžete přiřadit několik klíčových slov, které ho nejlépe vystihují.

Poslední důležitou položkou je náhledová obrázek (Featured Image). Často se zobrazuje ve výpisu příspěvků a u nadpisu článku. Jak a kde se bude náhledový obrázek zobrazovat, ale záleží na šabloně, kterou využíváte. 

Zveřejnění příspěvku

Když jste s obsahem svého článku spokojeni, můžete jej Publikovat. Při psaní článek průběžně ukládejte tlačítkem Uložit koncept. Pokud vás zajímá, jak bude článek vypadat, ještě než jej publikujete, klikněte na tlačítko Náhled. Článek si můžete napsat dopředu a pak si naplánovat datum publikování. Stejně tak lze u článku nastavit datum v minulosti. 

Zobrazení článku na blogu

Zde vidíme článek ve výpisu příspěvků. Zobrazuje se datum publikování, nadpis a náhledový obrázek. Text se nezobrazuje celý, ale pouze ta část, kterou jsme oddělili přerušovanou čárou. Pokud si chcete článek přečíst celý, musíte kliknout na Nadpis nebo na odkaz Pokračovat ve čtení.

Přidání nové stránky ve WordPressu

Editace stránek ve WordPressu je obdobná jako editace příspěvků. Novou stránku vytvoříte, když kliknete v levém menu na Stránky/Vytvořit stránku. Pak už jen vyplňte nadpis, odkazy, text, kategorie atd. Je dobré přidat náhledový obrázek, i když se opět náhled stránky nemusí ve všech šablonách zobrazit.

V dnešní lekci jste se naučili, jak vkládat příspěvky a stránky do WordPressu. Nic vám tak nebrání k tomu, začít využívat svůj web na WordPressu naplno. Všechny ostatní lekce budou jen nástavba k tomu základu. Přestože jsou také důležité, můžete začít pracovat na vytváření obsahu svého webu už teď.

 

TODO:

Naplánujte si obsah, který chcete na web vložit. Připravte si strukturu webu a kategorie. Podívejte se na podobné stránky, jako je ta vaše a nechte se inspirovat tím, jaký mají obsah. Přečtete si článek, jak psát příspěvky na blog a vytvořte několik úvodních příspěvků. 

Kdo bude vytvářet obsah vašich stránek? Vy sami a nebo to přenecháte zkušeným copywriterům? Plánujte obsah vytvořit jen jednou a nebo pravidelně přidávat na web aktuální informace? 

Sledovat Martina Havelková:

martinahavelkova.cz

Baví mě tvořit krásné a funkční weby, na které se návštěvníci rádi vracejí, protože na nich našli to, co hledali. Díky mému kurzu WordPressu se to můžeš naučit i ty :)

Nejnovější příspěvky od

4 Responses

 1. Radek
  | Odpovědět

  Sepsal jsem základní vysvětlení jak psát článek we WordPress z hlediska administrace. Najdete zde i pár zajímavých tipů. https://www.wpmax.cz/vse-o-psani-prispevku-ve-wordpress/

  • Ahoj Radku, chystám nějakou sekci nebo článek o WP webech a tvůj blog mám v hledáčku. Děkuju za odkaz na užitečný článek 🙂

 2. Zuzana
  | Odpovědět

  Dobty den,

  Dakujem za uzitocny clanok. Prave si vytvaram blog a pouzila som temu Twenty Seventeen. Na svojej ukazkovej stranke vyuzivate pismo nie predvolene ako je v tejto teme, ako ste to prosim spravili? Dakujem pekne za odpoved.

  • Dobrý den, Zuzano,
   omlouvám se za pozdější odpověď. Nainstalovala jsem si plugin Advanced Twenty Seventeen. Ale dívala jsem se, že nebyl 2 roky aktualizovaný, takže pokud chcete změnit jen písmo, tak můžete využít třeba Easy Google Fonts nebo Google Fonts for WordPress.

Komentáře