Srovnání hostingů pro WordPress 2019

Srovnání webhostingů jsem připravila proto, abych vám usnadnila orientaci v široké nabídce, která je na trhu. Pokud chcete mít web na WordPressu, budete potřebovat webhosting. Zaměřila jsem na webhostingy, které podporují WordPress. Většina z nich dokonce nabízí možnost jednoduché instalace WordPressu přímo v administraci. Nemusíte tak řešit, zda je webhosting pro WordPress možné použít, a můžete jej rovnou nainstalovat.


Vybrané programy jsou vhodné pro nenáročné projekty, které nemají velké nároky na server. Jiné požadavky totiž má začínající blog nebo jednoduchá webová prezentace a jiné zavedený webový magazín nebo eshop. V úvahu také vezměte možnost snadného přechodu na vyšší tarif, když váš projekt poroste.

Nejlepší webhosting pro WordPress

Nezanedbatelným faktorem při výběru hostingu je jistě cena. Přesto by neměla být faktorem jediným. Webhostingy pravidelně nabízí výhodné akce pro nové zákazníky a možnost si službu bezplatně vyzkoušet.

Webhostingy udávají často na svých webech cenu za měsíc bez DPH, které je 21%. Dejte si pozor také na různé příplatky jako je navýšení kapacity, počet emailových adres, zálohy webu, atd. Já jsem při kalkulaci vzala v úvahu cenu za druhý rok provozu, která by měla lépe odrážet cenu, kterou zaplatíte v průběhu dalších let. Protože věřím, že nebudete chtít svůj web každý rok přesouvat k jinému poskytovateli.

Kalkulovaná cena je včetně DPH a zahrnuje roční náklady na českou doménu, webhosting a podporu HTTPS, kterou některé webhostingy nabízí za příplatek.

 

ENDORA

PLUS

497 Kč

webhosting

HTTPS

CZ doména

10 GB

diskový prostor

neomezený 

databázový prostor

500 MB

emailová schránka

1 doména

1 alias

ANO

instalátor WordPressu

po-pá 8:00-16:30

zákaznická podpora

WEDOS

NOLIMIT

683 Kč

webhosting

HTTPS

CZ doména

neomezený

diskový prostor

1 GB 

databázový prostor

5 GB

emailová schránka

1 doména

1 alias

ANO

instalátor WordPressu

nonstop

zákaznická podpora

Nejprodávanější

WP HOSTING

LITE

921 Kč

webhosting

HTTPS

CZ doména

15 GB

diskový prostor

1 GB

databázový prostor

2 GB

emailová schránka

1 doména

alias za příplatek

ANO

instalátor WordPressu

po-pá 8:00-20:00

zákaznická podpora

ČESKÝ WEBHOSTING

HOSTING

1537 Kč

webhosting

HTTPS

CZ doména

10 GB

diskový prostor

5 GB

databázový prostor

10 GB

emailová schránka

1 doména

neomezeně aliasů

ANO

instalátor WordPressu

po-pá 8:00-23:00

zákaznická podpora

Multihosting

 

Co je webhosting

Webhosting je pronájem prostoru na cizím serveru. Díky webhostingu nemusíte provozovat vlastní server, ale můžete si pronajmout prostor od poskytovatele webhostingu. Společnost se stará o servery, operační systém, databáze atd. a vy si jen nainstalujete WordPress. Výkon serveru se pak dělí mezi několik tisíc internetových stránek. Stránky si navzájem mohou ovlivňovat svůj výkon a dostupnost. Zaplatíte však výrazně nižší cenu než za vlastní server.

Webhosting je nejrozšířenější typ hostingu, kde si kupujete prostor pro jedny webové stránky. Pokud plánujete mít více webů na jednom webhostingu (multihosting), měl by vás zajímat počet doména a aliasů, který můžete v rámci jednoho webhostingu mít. Často je možné přidat další domény za příplatek. Doporučuji se však podívat po vyšších tarifech, které nabízí vyšší kapacitu a výkon.

Ceny webhostingu se pohybují od několika korun do několika tisíc za měsíc. Na trhu můžete také najít několik bezplatných webhostingů (freehostingů), které nabízí webhosting výměnou za možnost zobrazování reklamy na webu. Pokud to ale se svými webovými stránkami myslíte vážně a chcete působit důvěryhodně, pořiďte si placený webhosting.

Doména

Webhosting je pouze prostor pro uložení webových stránek. Pro fungování webu však potřebujete ještě doménu druhé úrovně. Doména je internetová adresa, která odkazuje na obsah webu. Webhosting a doménu můžete zakoupit odděleně. Doporučuji vám však zakoupit doménu u svého poskytovatele webhostingu.

Doména se skládá z názvu a koncovky (např. .cz, .eu, .com). Většinou se doménou myslí doména druhého řádu. Jednotlivé řády se oddělují tečkou. Koncovka .cz je doménou prvního řádu. Doména nazevwebu.cz je doména druhého řádu. Domény dalších řádů se vytvářejí k doménám druhého řádu např. sluzba.nazevwebu.cz. Doménám třetího řádu se také říká subdomény.

HTTPS

V dnešní době je také důležité na webu používat šifrovanou komunikaci přes protokol HTTPS. Více informací o tom, proč je potřeba komunikaci na webu šifrovat a jak šifrování funguje, najdete v článku Proč mít web na HTTPS.

 

 

Požadavky na WordPress hosting

Před pořízením webhostingu byste si měli ujasnit, pro jaký typ webových stránek bude určen. Jak bude web velký? Jaká bude předpokládaná návštěvnost? Jaké máte požadavky na technologie a databáze? Jaké aplikace chcete na web nainstalovat?

Pro snadnou instalaci WordPressu na hostingu jsem připravila návod Jak nainstalovat WordPress na Wedosu. Pokud hosting přímo na svém webu neuvádí, že podporuje WordPress a nenabízí možnost instalace na jedno kliknutí, může i tak splňovat parametry, pro instalaci WordPressu. Jen bude jeho instalace složitější, než popisuji v mém návodu.

Požadavky WordPressu na webhosting jsou tyto:

  • PHP 7.2 a vyšší
  • MySQL 5.6 a vyšší nebo MariaDB 10.0 a vyšší
  • Apache modul mod_rewrite
  • podporu HTTPS

Dalším kritériem při výběru hostinu je diskový prostor. Většina webových stránek má malé nároky na prostor na disku, protože velké stránky by se musely dlouho načítat. Na malou prezentaci nebudete potřebovat 10 GB. V případě, že chcete na web dát řadu fotografií a multimediálních souborů, je vhodné jejich velikost optimalizovat. Soubory webových stránek se na server nahrávají přes FTP protokol. Pomocí FTP můžeme na váš virtuální disk u poskytovatele webhostingu přenášet jakékoliv soubory.

Podstatnými kritérii kvalitního hostingu jsou také rychlost, bezpečnost a spolehlivost. Nekupujte si za každou cenu ten nejdražší hosting, který najdete. Hosting si vyberte na míru, podle svých potřeb. Pokud ale chcete provozovat eshop a nebo chcete prostřednictvím svého webu vydělávat, nešetřete na nesprávném místě.

Email

Webhostingové společnosti také nabízí emailové schránky. Pokud vlastníte doménu, jistě uvítáte možnost mít vlastní emailovou adresu jmeno@domena.cz. Webhostingy nabízí rozdílný počet adres, kapacitu emailových schránek, webové rozhraní a antispam. Pokud vám nevyhovuje nabídka nižšího tarifu, budete si muset připlatit.

Podpora

Kvalitní hosting poznáte tak, že ani nevíte, že nějaký máte. A když už nastanou problémy, měli byste mít k dispozici zákaznickou podporu, která váš problém vyřeší. Zákaznická podpora by měla fungovat nejlépe nonstop. Zjistěte si také, jakou má webhosting deklarovanou dostupnost. Protože jestli něco nechcete, tak to jsou časté výpadky webu. Pokud jste začátečníci, ale i pokročilý uživatelé, jistě využijete databázi častých otázek (FAQ) a uživatelských návodů. Pravidelné a časté zálohy nejvíc oceníte, až když se něco nečekaného stane a budete je potřebovat.


Jak vidíte, tak vybrat si webhosting, může být docela věda. Doufám, že vám moje srovnání webhostingů pro WordPress pomůže zorientovat se v široké a nepřehledné nabídce a vyberete si jeden z porovnávaných produktů.

Sledovat Martina Havelková:

martinahavelkova.cz

Baví mě tvořit krásné a funkční weby, na které se návštěvníci rádi vracejí, protože na nich našli to, co hledali. Díky mému kurzu WordPressu se to můžeš naučit i ty :)

Nejnovější příspěvky od