Nejčastější otázky o WordPressu (FAQ)

Na otázky jsem odpovídala tak, jak bych vám odpověděla i osobně, kdybychom se potkali. Po přečtení byste měli získat lepší představu o tom, co to WordPress vůbec je a jak funguje. Není možné na jedné stránce obsáhnout všechno. K některým tématům mám rozsáhlejší články a další jistě přibudou.

REDAKČNÍ SYSTÉM WORDPRESS

Co to je WordPress?

WordPress je systém pro správu obsahu (CMS), na kterém můžete obsluhovat svůj web na vlastní doméně a hostingu. WordPress je nejrozšířenější redakční systém pro správu webových stránek na světě. Velká komunita WordPress neustále vylepšuje. Oblibu si získal především proto, že je zdarma, je jednoduché jej nainstalovat a následně i spravovat. WordPressu se věnuji v podrobném článku Co je WordPress.

K čemu je WordPress určený?

WordPress je natolik variabilní, že je možné jej použít nejen pro tvorbu blogů, k čemuž byl původně určen, ale také pro firemní prezentace, internetové magazíny a fóra. Do WordPressu je možné implementovat i jednoduchý eshop.

Jaké jsou výhody WordPressu?

Největší výhodou WordPressu je jeho dostupnost, variabilita a jednoduchost ovládání. Na jeho vývoji spolupracují tisíce lidí. Snadno tak najdete někoho, kdo vám s webem pomůže a nebudete závislí na jediném dodavateli a řešení. Díky tisícům šablon a pluginů si můžete vytvořit profesionálně vypadající web za zlomek ceny oproti tvorbě webu na míru.

Jaké jsou nevýhody WordPressu?

Proto, abyste si mohli web na WordPressu vytvořit, potřebujete alespoň minimální technické dovednosti a znalosti, byste si dokázali WordPress nainstalovat a upravovat. Také doporučuji znalost angličtiny, protože jinak budete ochuzeni o tisíce vzhledů a pluginů, které nikdo nepřeložil do češtiny. O WordPress je třeba pravidelně pečovat – zabezpečit ho a zálohovat, aktualizovat šablony a pluginy.

Jaký je rozdíl mezi WordPress.com a WordPress.org?

WordPress.com je platforma, kde si můžete zdarma založit vlastní blog bez toho, aniž byste museli cokoliv instalovat nebo spravovat hosting a doménu. Blog je na doméně třetího řádu, adresa webu je ve tvaru nazevblogu.wordpress.com. Na webu se zobrazuje cizí reklama a je omezena jeho velikost. Případně si můžete zakoupit doménu a platit měsíční poplatek za další rozšíření. WordPress.com vše zařídí za vás a nemusíte se starat o zálohy a aktualizace systému. WordPress.com je jednodušší na založení a správu, ale nabízí menší variabilitu v nabízených funkcích a šablonách.
WordPress.org je aplikace zdarma, na jejíž provoz však potřebujete vlastní doménu a hosting. WordPress nabízí tisíce vzhledů (šablon) a funkcí (pluginů), ať už zdarma nebo prémiových, kterými můžete web upravit podle svých představ a bude vypadat profesionálně. Web však vyžaduje pravidelnou údržbu – zabezpečení webu, zálohování a aktualizace. Tento web se věnuje verzi WordPress.org.

Je WordPress v češtině?

Ano, samotný WordPress a jeho administrace je v češtině. Aktuální verzi najdete tady. Problém je však s pluginy, šablonami a widgety, které do češtiny většinou přeložené nejsou. Přeložené šablony a pluginy najdete zde. Pro práci s WordPressem tedy doporučuji alespoň základní znalost angličtiny. Pokud chcete pomoci s překladem, přidejte se k týmu českých překladatelů.

Je WordPress opravdu zdarma?

WordPress je open-source software, který je uživatelům k dispozici zdarma. Pro jeho provoz však potřebujete doménu a hosting. I když je možné obojí získat zdarma, kvůli vyšší důvěryhodnosti a lepší funkčnosti doporučuji obojí zakoupit u ověřené poskytovatele webhostingu. Bližší informace najdete v článku Srovnání hostingů pro WordPress. Zdarma nebo za malý poplatek, také můžete najít celou řadu designů a rozšíření.
To, co je na tvorbě webu nejdražší, je práce a čas. Protože jen s nabitými zkušenostmi se naučíte, co je opravdu důležité a čím jen ztrácíte čas a energii. Naleznete svoje ověřené nástroje a postupy, díky nimž pracujete rychleji a efektivněji. Dokážete odlišit dobré od špatného a funkční od efektního.

Můžu si WordPressem vydělávat?

Existuje celá řada způsobů, jak si webem vydělat. Můžete na svůj web umístit placenou reklamu a vydělávat za proklik a počet zobrazení. Také je možné vkládat na stránky affiliate odkazy, ze kterých získáte provizi z prodeje. Nebo můžete na webu prodávat svoje zboží a služby.

Můžu mít eshop ve WordPressu?

Ano, ve WordPressu můžete mít vlastní internetový obchod. Vytvoříte ho pluginem WooCommerce. Aby fungoval eshop v českém prostředí, je však třeba ho doplnit řadou dalších pluginů, které propojují další služby. Na české pluginy pro WooCommerce se specializuje Toret.
Proto bych vám spíše doporučila “krabicová” řešení eshopů, která fungují na bázi předplatného jako je Shoptet nebo Eshop-rychle. Mají totiž tato napojení i legislativu již vyřešené a nemusíte se starat o provoz, kompatibilitu a aktualizace.
Pro prodej digitálních produktů je vhodný český SimpleShop, případně můžete využít plugin Easy Digital Downloads.

Musím umět programovat, abych mohl WordPress používat?

Ne, hlavní výhodou WordPressu je, že s ním dokáží pracovat běžní uživatelé. Díky tomu, že pracujete v redakčním sytému, je tvorba stránek a příspěvků stejná jako psaní v textovém editoru. O vzhled blogu se postará šablona od designera a užitečné funkce se do webu přidávají pomocí pluginů.
Pro tvorbu webu je potřeba vůle učit se a zkoušet nové věci a alespoň základní znalost angličtiny. Protože instalací WordPressu práce zdaleka nekončí, ale je to začátek nekonečného procesu zdokonalování webu. Když chcete mít jednoduchý web pro zábavu, vystačíte si s tvorbou webu svépomocí.
Pokud ale chcete mít web, který bude nejen vypadat hezky, ale bude i funkční a uživatelsky přívětivý, nechce si web vytvořit od zkušeného webdesignéra. Výsledný web nebude působit amatérsky, ale bude důvěryhodný pro vaše zákazníky. Vy pak na vytvořeném webu můžete sami snadno upravovat obsah a věnovat se rozvoji svého podnikání.

INSTALACE WORDPRESSU

Co je doména?

Doména je internetová adresa, která odkazuje na obsah webu. Doména se skládá z názvu webu a národní koncovky (např. .cz). Doména nazevwebu.cz je doménou druhého řádu. Doména třetího řádu se vytváří přidáním textu před doménu druhého řádu (např. sluzba.nazevwebu.cz) a říká se jí subdoména.

Co je webhosting?

Webhosting je pronájem prostoru na cizím serveru. Společnost se stará o servery, operační systém, databáze atd. Vy si jen nainstalujete WordPress. Výkon serveru se dělí mezi několik tisíc internetových stránek. Zaplatíte však výrazně nižší cenu než za vlastní server. Pokud plánujete vytvořit více webů, uvažujte o multihostingu. Nejprodávanějším webhostingem je Wedos. Moje tipy na to, jak vybrat webhosting, najdete v článku Srovnání hostingů pro WordPress.

Jak mám nainstalovat WordPress?

Budete potřebovat doménu a hosting (nejlépe od stejného poskytovatele). Aktuální požadavky na hosting najdete zde. Hostingové společnosti mají vlastní instalátory, kde si WordPress po vyplnění údajů, nainstalujete 1 kliknutím. WordPress si můžete nainstalovat i ručně, je to ale pracnější. Postupovat můžete podle návodu jak nainstalovat WordPress na Wedosu.

Můžu si nainstalovat WordPress lokálně na svůj počítač?

Ano, je možné si nainstalovat testovací a vývojové prostředí na svém počítači. Použít můžete aplikaci jako je AMMPS nebo ho instalovat manuálně pomocí MAMP (Mac), WAMP (Windows) nebo LAMP (Ubuntu). Více informací najdete tady.

Co je HTTPS protokol?

HTTPS je protokol pro bezpečné přenášení dat mezi prohlížečem a serverem. Díky tomu není možné odposlouchávat nebo měnit přenášený obsah. Výhodou je také zrychlení webu. Více informací o HTTPS najdete v článku Proč mít web na webu HTTPS zabezpečení.

Jak si mám na webu nastavit HTTPS protokol?

Nastavení HTTPS závisí na vašem webhostingu. Pro konkrétní informace kontaktujte vaši zákaznickou podporu, která vám jistě pomůže. Pokud používáte webhosting od Wedosu, můžete použít můj návod Jak nastavit HTTPS na WordPressu u Wedosu.

ÚPRAVY WORDPRESSU

Jak můžu skrýt svůj web během jeho tvorby a úprav?

Použijte režim údržby (maintenance mode), který stránky skryje a místo toho zobrazí stránku o tom, že na webu právě pracujete. Web tak zůstane viditelný je jen pro přihlášené uživatele. Použít můžete například plugin WP Maintenance Mode.

Můžu do WordPressu převést obsah z jiného webu?

Ano, obsah je možné převést. WordPress nabízí možnost importu a exportu přímo ve své administraci. Převod z jiných platforem jako je Blogger, Drupal nebo Joomla je snadný. U jiných webů je třeba vyexportovat obsah do XML nebo CSV a vložit ho přes plugin. Bližší informace najdete zde.

Jaký je rozdíl mezi příspěvkem a stránkou?

Příspěvky jsou datované, řadí se chronologicky a čtenáři k nim mohou přidávat komentáře. Sami se po publikování přidají do výpisu příspěvků na blogu. Dají se třídit do kategorií a a můžete k nim přidávat štítky.
Stránky jsou nadčasové. Nejčastějším příkladem stránek je stránka O mně a Kontakty. Je třeba na ně odkazovat z jiných stránek nebo je přidat do menu. Ke stránkám nejdou přidávat komentáře, pokud to nepovolíte.

Jak změním vzhled svého webu?

Vzhled webu se mění pomocí šablon (theme). Ty dělají váš web unikátní. Každá šablona nabízí jinou grafiku, barvy, fonty, rozložení stránek a příspěvků, speciální widgety atd. Volně dostupné šablony najdete v repozitáři WordPressu, placené na Themeforest.

Co jsou pluginy ve WordPressu?

Pluginy jsou aplikace, které přidávají WordPressu užitečné funkce. Do WordPressu je můžete snadno nainstalovat a můžete tak snadno upravovat svůj web bez znalosti programování. Přehled pluginů najdete v repozitáři WordPressu. Pluginy vybírejte podle kompatibility s vaším WordPressem, počtu aktivních instalací, pozitivních hodnocení a data poslední aktualizace.

Co jsou widgety ve WordPressu?

Widgety jsou malé bloky, které vkládají obsah a funkce na různá místa na webu. Nejčastěji do postranního panelu (sidebar) a spodního panelu (footer). WordPress v základu nabízí kategorie, štítky, vyhledávání, nejnovější příspěvky a další. Pluginy nebo šablony mívají své vlastní widgety. Některé šablony nemusí widgety podporovat vůbec. Přes widgety je možné například vložit na web Facebook feed.

Jaké pluginy bych si měl nainstalovat?

O základních pluginech jsem napsala článek 5+1 pluginů, které musíte mít. Dejte si pozor na to, že velké množství pluginů může zpomalovat WordPress a také hrozí, že pluginy budou mít duplicitní funkce a nebudou fungovat tak, jak mají.

Jak zjistím jakou používá web na WordPressu šablonu a pluginy?

Na stránce IsItWP.com

Kde najdu obrázky, které mohu použít zdarma na svůj web?

Já jsem si oblíbila fotobanky Unsplash a Pixabay. Aplikace Canva je drag and drop editor, který umožňuje vytvářet nejrůznější grafické prvky. K dispozici je veliká knihovna připravených designů, fotografií, vektory a ilustrací.

Jak mohu zmenšit velikost obrázků a zrychlit tak načítání webu?

Nainstalujte si plugin Smush nebo plugin Compress JPEG & PNG images , které komprimují obrázky při jejich nahrání do WordPressu. Dobré je ale obrázky zmenšit před jejich vložením do WordPressu.

SEO

Co to je SEO?

SEO je zkratka pro Search Engine Optimization. Česky se překládá jako optimalizace pro vyhledávače. SEO je soubor metod, které mají za cíl zlepšit pozice v neplacených výsledcích vyhledávání a přivést tak více návštěvníků na web. Hlavní zásadou je nabídnout vyhledávačům i návštěvníkům kvalitní obsah, který bude relevantní odpovědí na vyhledávaný dotaz.

Je WordPress vhodný pro SEO?

Ano, WordPress je uzpůsobený pro SEO. Ve WordPressu můžete snadno nastavit URL adresy, nadpisy a podnadpisy, kategorie a štítky, přidávat odkazy, pojmenovávat obrázky atd.
Když si nainstalujete plugin Yoast SEO, snadno přidáte na váš web napojení na Search Console, vytvoříte xml mapu stránek, zkontrolujete četnost zadaných klíčových slov a upravíte meta titulky a meta popisky.

Proč se můj web nezobrazuje ve vyhledávání?

Než váš web vyhledávače zaindexují, může to nějakou dobu trvat. Zkontrolujte, zda máte v Nastavení/Zobrazování odškrtnuté políčko “Zakázat prohledávání a indexování obsahu webu”. Je třeba vyhledávačům povolit indexaci webu. Také si můžete vygenerovat sitemapu a vložit ji do Search Console.

ÚDRŽBA A ZABEZPEČENÍ WEBU

Jak si mám zálohovat web?

Pravidelně zálohovat WordPress je důležité. Nespoléhejte jen na zálohy webhostingu, ale zálohujte si web pokaždé, když na něm uděláte větší změnu. Vaše data jsou to nejdůležitější, co máte. Zálohy webu si snadno vytvoříte pluginem UpdraftPlus, který pravidelně generuje zálohy a ukládá je do cloudu.

Jaké zásady bych měl dodržovat, aby můj web byl bezpečný?

– používejte důvěryhodný webhosting, šablony a pluginy
– nastavte si vlastní přihlašovací jméno (ne admin) a silné heslo
– omezte počet pokusů pro přihlašování do WordPressu
– omezte práva uživatelů
– pravidelně zálohujte web
– pravidelně aktualizujte WordPress, pluginy a šablony a smažte ty, které již nepoužíváte
– převeďte svůj web na HTTPS protokol

Jaký plugin bych si měl/a nainstalovat pro zabezpečení webu?

Já používám plugin Wordfence Security a ještě žádný můj web nebyl hacknutý 🙂

Jak se mám zbavit komentářového spamu?

Já používám plugin Antispam Bee. Dalším pluginem je Aksimet, který je je třeba aktivovat klíčem a je zdarma pouze pro nekomerční využití.

Jak nastavím měření návštěvnosti webu pomocí Google Analytics?

Abyste mohli měřit návštěvnost webu, je třeba založit si účet na Google Analytics. Plugin Google Analytics Dashboard for WP vkládá měřící kód na web. Zobrazuje také jednoduché reporty na domovské stránce WP.

Jaký plugin si mám nainstalovat pro zrychlení webu?

Já používám plugin WP Super Cache, který je jednoduchý na nastavení. Velikost obrázků zmenšíte pluginem Smush. Vyzkoušet můžete i plugin WP Performance Score Booster. Další tipy najdete v přednášce Josefa Kroupy v článku o pražském WordCampu 2018.

Co je cachování?

Cachování je jedním ze způsobů, jak zrychlit načítání stránek. Cache (mezipaměť) uchovává data a díky tomu zrychluje přístup k nim. Snižuje se tak náročnost přenosů dat, protože se při dalším stejném požadavku již nemusí použít původní server. Může se však stát, že díky tomu neuvidíte aktuální verzi stránky, ale tu, kterou máte uloženou.

ZAJÍMAVÉ ZDROJE

Kde najdu další informace o WordPressu?

– oficiální stránky WordPress.org v češtině
– stránky české komunity NasWP.cz
– facebooková stránka WordPress CZ/SK
– konference WordCamp Praha, WordCamp Brno, WordCamp Bratislava
– pravidelná setkání u piva WPPivo.cz