Dnešní článek je úvodem do série o blogování. Tahle série má za cíl vám ukázat, proč a jak byste si blog měli založit i vy.
Blog není jen internetový deníček
Název blog původně vznikl ze spojení web a log. Což se dá přeložit jako webová schránka pro příspěvky. Jaký obsah budete na svém blogu publikovat je jen na vás. Můžete zde prezentovat svoje názory, návody, novinky, recenze, fotografie, psát odborné články atd. Blogovat může nejen jednotlivec, ale třeba celá firma.
Blog je jedinečná příležitost k tomu rozvíjet svou kreativitu. Každý z nás může tvořit svůj jedinečný obsah podle svých zájmů. Máte nekonečně mnoho možností o čem psát a tvořit. Sami rozhodujete, kolik času budete blogu věnovat a o čem budete psát.
Rozdíl mezi stránkou a příspěvkem
Na blogu můžete vkládat obsah jako stránky nebo jako příspěvky. Stránka by na rozdíl od příspěvku měla mít trvalejší hodnotu. Typickou ukázkou je například stránka O mně nebo Kontakty.
Formát příspěvků (aktualit, novinek) je podobný deníkovým zápiskům nebo novinovým článkům. Na blogu vydáváte příspěvky, které se řadí podle data vydání. Nejnovější článek tak návštěvník vidí jako první. Na blog můžete vkládat multimediální obsah, jako jsou obrázky nebo videa. Články je možné třídit do kategorií a opatřit štítky. Dalším podstatným rozdílem je, že příspěvky oproti stránkám umožňují vkládat komentáře čtenářů.
Založit si blog zvládne každý
Založení blogu je snadné, levné a rychlé. Tvorbu blogu, úpravu jeho designu a přidávání nových příspěvků umožňuje redakční systém. K dispozici máte řadu platforem na kterých si můžete blog založit a tisíce šablon. Nejrozšířenějším redakčním systémem je WordPress. Nedávno jsem napsala článek Co je WordPress, ve kterém zmiňuji jeho výhody a nevýhody.
Nejtěžší na blogu je vše na začátku nastavit. Pak už jen stačí pravidelně přidávat nový obsah. Pokud umíte upravovat dokumenty ve Wordu, pak zvládnete tvořit blog. Žádné programovací znalosti nejsou potřeba. Blog můžete psát odkudkoliv, kde je elektřina a internet. Během pár minut můžete své myšlenky a nápady vyslat do světa na své vlastní webové stránce.
V dalším díle si povíme, proč si založit blog.
Máte už svůj blog? Přemýšleli jste někdy o jeho založení?