Co je WordPress

WordPress je nepoužívanějším systémem pro správu webových stránek na světě. V současné době je 28% všech webových stránek postaveno na WordPressu. Každá druhá webová stránka používá nějaký redakční systém a téměř dvě třetiny z nich jsou ve WordPressu (zdroj). Počet stránek ve WordPressu stále stoupá.

Redakční systém WordPress

WordPress je natolik variabilní, že je možné jej použít nejen pro tvorbu blogů, k čemuž byl původně určen, ale také pro firemní prezentace či internetové magazíny. Pomocí rozšíření WooCommerce je možné také do stránek implementovat jednoduchý eshop.

Vysokou oblibu si WordPress získal díky tomu, že je velmi jednoduché jej nainstalovat a následně spravovat. Protože je pro všechny zdarma, obrovská komunita uživatelů jej neustále vylepšuje. WordPress lze rozšiřovat pomocí tisíců pluginů, které stačí nainstalovat a není tak třeba umět programovat. K dispozici jsou také tisíce šablon vzhledů (templates).

Česká komunita je činná a proto je nejen WordPress, ale také řada pluginů a šablon ke stažení i v češtině. Protože je WordPress open source systém, kdokoliv se může zapojit do jeho vývoje. WordPress je k dispozici uživatelům ve dvou variantách – WordPress.com a WordPress.org.

WordPress.com

Na webu WordPress.com se může kdokoliv zdarma zaregistrovat a založit si vlastní blog bez toho, aniž by musel cokoliv instalovat či kupovat hosting nebo doménu. Registrací získáte doménu 3.řádu. Svůj blog pak můžete najít na adrese nazevblogu.wordpress.com Na webu se bude zobrazovat cizí reklama a je omezena velikost webu. Případně je možné si zakoupit doménu a platit měsíční poplatek za další rozšíření. WordPress.com vše zařídí za vás a nemusíte se starat o zálohy a aktualizace systému. Wordpress.com je jednodušší na založení a správu, ale nabízí menší variabilitu.

WordPress.org

Tento web se bude věnovat verzi WordPress.org (české stránky). Pokud se rozhodnete nainstalovat si WordPress ze stránek WordPress.org, budete si muset zakoupit doménu a hosting. I když je možné obojí získat zdarma, možnosti jsou pak velmi limitované. Doporučuji vám však nešetřit, pokud to se svým webem myslíte alespoň trochu vážně, a zakoupit pěknou doménu a hosting. Na hosting si poté kliknutím jednoho tlačítka nainstalujete WordPress. Jak na to, se dozvíte v dalších částech kurzu.

Výhody WordPressu

WordPress nabízí zdarma celou řadu funkcí, za které byste jinak zaplatili webdesignerům hromadu peněz. WordPress je velmi variabilní a je možné jej upravit podle vlastních potřeb. Jak jsem už zmínila předtím, k dispozici je také obrovské množství šablon, ať už zdarma nebo prémiových, ze kterých si vybere snad každý. A pokud ne, tak snadno najdete někoho, kdo vám šablonu na míru vytvoří.

WordPress je také velmi dobře přizpůsobený požadavkům na SEO. Nemusíte o tom ani vědět, ale budete využívat hlavní zásady, které je třeba dodržovat. Názvy stránek, odkazy, nadpisy, struktura webu atd. Také je možné SEO ještě vylepšit instalací dalších pluginů, které udělají spoustu práce za vás. Vývojáři WordPressu dbají na to, aby měl web vysokou výkonnost. Na vašem webu nepracuje jen jeden člověk, ale vylepšují ho tisíce lidí.

Ve WordPressu můžete spravovat svůj obsah a multimédia, vytvářet komunity (plugin BuddyPress), spravovat komentáře, implementovat sociální sítě, přidělovat práva uživatelům, vkládat kontaktní formuláře, vyhledávat na webu a využívat spoustu další funkcí, o kterých vám povím v dalších částech kurzu.

Nevýhody WordPressu

Přestože WordPress nabízí řadu výhod, některé z nich mohou být i nevýhodami. Díky tomu, že je WordPress natolik rozšířený, je častým cílem hackerů. Protože ale i tento problém řeší miliony uživatelů, jsou neustále vydávány nové aktualizace, které důrazně doporučuji instalovat. Existují také pluginy na ochranu webu.

Velmi častou jsou také zneužívány komentáře ke spamu. Ale i tomuto problému lze pluginy předcházet. Další diskutovanou nevýhodou je rychlost webu, která se snižuje spolu s jeho rostoucí velikostí. Opět existují cachovací pluginy pro zrychlení webu.

TODO:

V dnešní lekci jste se dozvěděli, co je WordPress a k čemu vám bude dobrý. Příště už zakoupíme hosting a doménu a nainstalujeme WordPress. Proto máte za domácí úkol vybrat si doménu, kterou chcete ve svém projektu používat. Zvolte si něco jednoduchého a snadno zapamatovatelného.

Pokud už nějaký web na WordPressu máte, napište mi, proč jste si vybrali zrovna WordPress. Pokud web teprve plánujete, co vidíte jako jeho největší přednost? 

Sledovat Martina Havelková:

martinahavelkova.cz

Baví mě tvořit krásné a funkční weby, na které se návštěvníci rádi vracejí, protože na nich našli to, co hledali. Díky mému kurzu WordPressu se to můžeš naučit i ty :)

Nejnovější příspěvky od

Komentáře

Odebírej můj newsletter

Líbí se ti obsah webu? Dostávej pravidelně upozornění na nové články, novinky o WordPressu a bonusový obsah do své schránky.   Získej Checklist: Tvorba webu ve WordPressu ještě dnes!
Holler Box