Úvodní nastavení WordPressu

Dnešní lekce bude hodně krátká, ale o to více důležitá. Pokud zanedbáte tohle nastavení hned na začátku, může vám to později přinést velké problémy. Proto věnujte pozornost každé položce a myslete dopředu, kam chcete svůj web směřovat. Všechny úpravy v tomto návodu najdete na testovacím webu Kurzu WordPressu.

 

1. Základní nastavení WordPressu

Základní nastavení otevřeme v levém sloupci v záložce Nastavení / Obecné.

Vyplníme název webu. Je to velmi důležité, protože tahle položka se bude zobrazovat na každé straně webu a ve vyhledávačích

Popis webu je také důležitý. V obou těchto položkách byste měli napsat klíčová slova, podle kterých chcete, aby vás lidé ve vyhledávačích našli. Proto nepište U Marušky, ale Kadeřnictví u Marušky. 

Instalace a úvodní stránka by měly obsahovat vaši adresu. Pokud máte web na https, adresa by měla být s https, aby WordPress věděl, co má preferovat. 

Emailová adresa slouží pro správu účtu. Chodí na ní různá upozornění

Jazyková verze je důležitá hlavně když se vám nainstaluje web v angličtině. Tak tady si nastavíte tu češtinu. 

Časové pásmo určuje, jaký čas se bude zobrazovat u publikovaných příspěvků.

Formát data a času se také zobrazuje u příspěvků. 

První den v týdnu pondělí

2. Nastavení zobrazování webu

Nastavení úvodní stránky je důležité pro nastavení šablony. Jednu ze stránek webu musíme určit jako hlavní. (Klidně ji můžeme pojmenovat Hlavní strana, O mně, Home atd.) je to jedno. WordPressu pak musíme říct, která strana je ta hlavní. Obsah může zůstat prázdný.

Stejně tak musíme určit, na které straně se má zobrazovat blog. Můžeme ji pojmenovat Blog nebo třeba Novinky či Aktuality

Počet příspěvků říká, kolik se může zobrazit na jedné stránce příspěvků – po kolika příspěvcích se bude stránkovat. Nenechávejte tohle číslo vysoké, protože nikdo nebude chtít rolovat dlouho, aby se dostal na konec webu. 

RSS je velmi užitečná funkce, která vás upozorní, že na vašem oblíbeném blogu přibil nový článek. 

Nejdůležitější v tomto nastavení je možnost zakázat indexování obsahu webu. Pokud tohle políčko zaškrtnete, nikdo vás ve vyhledávačích nenajde. Proto pokud se rozhodnete ho zaškrtnout po dobu, co budete vytvářet obsah webu. Musíte ho poté co nejdříve odškrtnout

Opět změny uložte

3. Nastavení komentářů

Nastavení komentářů je velmi individuální.

Je jen na vás, zda komentáře úplně nezakážete. Pokud byste to chtěli udělat, tak musíte odškrtnout volbu – povolit návštěvníkům komentáře k nových článkům. Povolit a zakázat komentáře je také možné u každého příspěvku zvlášť. 

Vyplňování jména a emailu u komentáře by mělo snížit anonymitu a nabízí možnost upozornění na odpovědi emailem

Většinou je třeba komentáře schvalovat. Proto si můžete nastavit upozornění emailem o novém komentáři

Můžete také nastavit, že všechny komentáře budete muset schvalovat ručně

4. Nastavení trvalých odkazů

Nastavení trvalých odkazů je důležité jak pro lidi, tak pro vyhledávače. Adresa by měla být co nejvýstižnější a nejzapamatovatelnější

Příspěvky můžete členit do kategorií. Zde nastavíte, jestli chcete, aby se třídění říkalo kategorie, rubrika atd. 

Štítky jsou pro třídění také velmi užitečné. Můžete je pojmenovat tagy, klíčová slova nebo jakkoliv vás napadne. 

To je pro dnešek vše. Že to nebylo náročné? Ale udělali jste další krok ke svému novému webu. Příště už budeme nastavovat šablonu a web dostane zase o něco konkrétnější podobu. 

TODO:

Upravit základní nastavení podle tohoto návodu. Rozmyslet strukturu stránek na příště.

Zadáváte někdy adresy zpaměti díky jejich logické struktuře a nebo je vám jedno, jak adresa vypadá, protože ji vždycky vyhledáváte ve vyhledávači? Jak na vás působí adresa www.můjweb.cz/p=11? Máte představu, co na ní bude? 

Sledovat Martina Havelková:

martinahavelkova.cz

Baví mě tvořit krásné a funkční weby, na které se návštěvníci rádi vracejí, protože na nich našli to, co hledali. Díky mému kurzu WordPressu se to můžeš naučit i ty :)

Nejnovější příspěvky od

Komentáře

Odebírej můj newsletter

Líbí se ti obsah webu? Dostávej pravidelně upozornění na nové články, novinky o WordPressu a bonusový obsah do své schránky.   Získej Checklist: Tvorba webu ve WordPressu ještě dnes!
Holler Box